Usunięcie danych z poziomu systemu operacyjnego jest nieskuteczną metodą na pozbycie się informacji z nośnika, jakim jest dysk twardy. W dzisiejszych czasach odzyskanie ich nie stanowi żadnego problemu, nawet dla średnio wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy. Aby trwale usunąć dane z dysku HDD, trzeba zastosować metodę skuteczną i bezpieczną – demagnetyzację. A jak zniszczyć dysk twardy? Najlepiej w sposób fizyczny, poprzez jego zgniecenie, rozdrobnienie, zmielenie.

Demagnetyzacja polega na wykorzystaniu specjalnego urządzenia, jakim jest demagnetyzer, wytwarzający silne pole magnetyczne, które dezorganizuje ustawienie domen magnetycznych nośnika: niszczy np. informacje servo i informacje kalibracyjne. Im dysk posiada większą pojemność, tym jest potrzebne silniejsze pole magnetyczne do usunięcia informacji na nim zawartych.

Więcej o demagnetyzacji dysków pisaliśmy w artykule: Demagnetyzacja dysków twardych

Aby zniszczyć dysk twardy, najlepiej użyć metody mechanicznej. Za pomocą specjalnego sprzętu, nośnik ulega mechanicznemu uszkodzeniu. Na rynku dostępne są urządzenia, które zgniatają, dziurawią, łamią i mielą dyski. Zaletą tej metody niszczenia nośników jest czas, potrzebny na przeprowadzenie procesu – zwykle to kilkanaście sekund. Metoda ta nie jest również droga.

O tym jak zniszczyć dysk twardy pisaliśmy w artykule: Jak zniszczyć fizycznie nośniki danych?

Skuteczność działania dostępnych na rynku niszczarek określa norma DIN 66399, która wyodrębnia 7 poziomów bezpieczeństwa, odnoszących się do wymagań wobec niszczarki.

Klasa niszczenia H – niszczenie dysków twardych z magnetycznymi nośnikami pamięci (np. dyski twarde)

Klasa niszczenia nośników magnetycznychParticle size
H-1niesprawny mechanicznie i elektronicznie
H-2uszkodzony
H-3zdeformowany
H-4max 2000 mm ²
H-5max 320 mm ²
H-6max 10 mm ²
H-7max 5 mm ²

Dyski twarde przed zniszczeniem i po rozdrobnieniu

Jeśli planujemy usunąć dane z nośnika, którego w następnej kolejności chcemy się pozbyć, najlepiej przeprowadzić demagnetyzację dysku wraz z jego fizycznym uszkodzeniem. Poprawność procesów zagwarantuje jedynie firma posiadająca ISO na tego typu usługi – przedsiębiorstwo powinno również zapewnić bezpieczną utylizację dysków.

Pokaz możliwości naszych urządzeń prezentujemy w artykule: Usuwanie danych demagnetyzerem ASM120