Dyski SSD (Solid State Drive) nadal nie cieszą się zbyt dużą popularnością – według raportu opublikowanego początkiem 2019 przez firmę Avast, znajdują się one w zaledwie 15% komputerów na świecie. Niecałe 8% laptopów lub komputerów posiada wyłącznie SSD, a 7,5 % urządzeń ma zainstalowany zarówno dysk HDD jak i SSD.

Z prognoz serwisu Statista, zamieszczonych w raporcie „Avast PC Trends Report 2019” wynika, że w 2021 zaobserwujemy odwrotny trend: SSD rozpoczną agresywną ekspansję, a ich sprzedaż będzie większa niż HDD. Główną przyczyną tego stanu rzeczy staną się spadające ceny półprzewodników. Za parę lat, zakup SSD będzie jak najbardziej racjonalnym wyborem pod względem stosunku ceny do parametrów technicznych. Są one bowiem zdecydowanie wydajniejsze, szybsze i bardziej odporne na wstrząsy od „twardzieli”, a ich specyfikacja techniczna jest nieosiągalna dla HDD.

Istotną kwestią stanie się jednak problem niszczenia danych z SSD. W tym momencie, jedyną skuteczną metodą usuwania informacji z półprzewodników jest ich fizyczne zniszczenie (rozdrobnienie bądź przedziurawienie). W przypadku dysków twardych sprawa wygląda zupełnie inaczej – wystarczy użyć demagnetyzera, emitującego pole elektromagnetyczne o odpowiedniej mocy, a dane zostaną trwale skasowane. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości sytuacja ulegnie zmianie, a opracowane przez nas urządzenia do usuwania danych z SSD zrewolucjonizują rynek niszczenia wrażliwych informacji.

Zobacz także: Jak usunąć dane z dysków SSD?