Dyski półprzewodnikowe zyskują na popularności nie tylko w laptopach, ale również w komputerach stacjonarnych. SSD (Solid State Drive) to pamięć w formie kości NAND. Brak typowych dla HDD głowic i kręcących się talerzy przynosi SSD kilka korzyści (między innymi większą odporność na wstrząsy oraz uszkodzenia). Wiadomo jednak, że mają one poważną wadę, która jest szczególnie istotna nie tylko z punktu widzenia przedsiębiorstw, instytucji oraz agend rządowych, ale również zwykłego „Kowalskiego”. Z nośników tego typu znacznie trudniej bowiem usunąć dane niż z typowych HDD. Przyczyną tego stanu rzeczy jest całkowicie inna konstrukcja nośnika. Okazuje się, że nawet najbardziej zaawansowane algorytmy nadpisywania pozostawią na dysku oryginalne dane. Użycie typowego demagnetyzera również będzie nieefektywne – urządzenie to nie zniszczy danych na SSD, gdyż dyski te nie przechowują informacji na nośnikach magnetycznych, a na pamięciach typu Flash (degausser świetnie natomiast poradzi sobie z dyskami HDD oraz taśmami magnetycznymi).

Części tabletów z wbudowaną pamięcią typu Flash, przygotowane do zniszczenia

Co więc należy zrobić, jeśli chcemy pozbyć się starego SSD z wyjątkowo wrażliwymi danymi? Przede wszystkim zachować szczególną ostrożność i skorzystać z usług profesjonalnej firmy, posiadającej certyfikat ISO na tego typu operacje. Dopóki nie zostanie opracowana technologia skutecznego kasowania danych z SSD*, należy nośniki poddać fizycznemu zniszczeniu niszczarką nośników, a następnie oddać do utylizacji profesjonalnemu przedsiębiorstwu.

Skuteczność działania dostępnych na rynku niszczarek określa norma DIN 66399, która wyodrębnia 7 poziomów bezpieczeństwa, odnoszących się do wymagań wobec niszczarki.

Klasa niszczenia E- niszczenie nośników elektronicznych (karty pamięci, karty chipowe, dyski SSD, mobilne urządzenia telekomunikacyjne)

Klasa niszczenia dokumentów elektronicznychPowierzchnia ścinka
E-1niesprawny
E-2pocięty
E-3max 160 mm ²
E-4max 30 mm ²
E-5max 10 mm ²
E-6max 1 mm ²
E-7max 0,25 mm ²*Obecnie w naszym laboratorium badawczo-rozwojowym trwają intensywne prace, mające na celu opracowanie skutecznej metody bezpowrotnego wymazywania danych z nośników Flash.