Dyski półprzewodnikowe zyskują na popularności nie tylko w laptopach, ale również w komputerach stacjonarnych. SSD (Solid State Drive) to pamięć w formie kości NAND. Brak typowych dla HDD głowic i kręcących się talerzy przynosi SSD kilka korzyści (między innymi większą odporność na wstrząsy oraz uszkodzenia). Wiadomo jednak, że mają one poważną wadę, która jest szczególnie istotna nie tylko punktu widzenia przedsiębiorstw, instytucji oraz agend rządowych, ale również zwykłego „Kowalskiego”. Z nośników tego typu znacznie trudniej bowiem usunąć dane niż z typowych HDD. Przyczyną tego stanu rzeczy jest całkowicie inna konstrukcja nośnika. Okazuje się, że nawet najbardziej zaawansowane algorytmy nadpisywania pozostawią na dysku oryginalne dane. Użycie typowego demagnetyzera również będzie nieefektywne – urządzenie to nie zniszczy danych na SSD, gdyż dyski te nie przechowują informacji na nośnikach magnetycznych, a na pamięciach typu Flash (degausser świetnie natomiast poradzi sobie z dyskami HDD oraz taśmami magnetycznymi).

Części tabletów z wbudowaną pamięcią typu Flash, przygotowane do zniszczenia

Co więc należy zrobić, jeśli chcemy pozbyć się starego SSD z wyjątkowo wrażliwymi danymi? Przede wszystkim zachować szczególną ostrożność i skorzystać z usług profesjonalnej firmy, posiadającej certyfikat ISO na tego typu operacje. Dopóki nie zostanie opracowana technologia skutecznego kasowania danych z SSD*, należy nośniki poddać fizycznemu zniszczeniu niszczarką nośników/mielarką, a następnie oddać do utylizacji profesjonalnemu przedsiębiorstwu.

Skuteczność działania dostępnych na rynku niszczarek określa norma DIN 66399, która wyodrębnia 7 poziomów bezpieczeństwa, odnoszących się do wymagań wobec niszczarki.

*Obecnie w naszym laboratorium badawczo-rozwojowym trwają intensywne prace, mające na celu opracowanie skutecznej metody bezpowrotnego wymazywania danych z nośników Flash.